Monthly Archives: October 2012

Дим над главата

Годината е някоя от късните 196… Едно хлапе на 5 години зяпа комина на локалната парна централа на една административна сграда. По-точно вниманието му е привлечено от дима. Димът се издига като плътен стълб, отклонява се настрани и се разкъсва на кълбета.

Хлапето си мисли, как аджеба, тоя дим не е цял.
В първият момент решава, че има невидими участъци. Обаче нещо това обяснение го дразни. “Нали невидими работи и вълшебства има само в приказките?” Всъщност по-късно ще разбере, че реално има много невидими работи, но за това е още рано.

Напряга 5-годишните си умствените способности. Мисловните процеси почти могат да се чуят. Изведнъж стига до решението – няма невидим дим – той просто се разкъсва, сигурно от вятъра!

Не съвсем пълно обяснение, наистина. За да е пълно трябва да се добавят различните възходящи и низходящи течения, промяната в плътността (и теглото на отделните компоненти) на дима вследствие на различното охлаждане и евентуални химически реакции в него, разликите в плътността на самия въздух и може би още много фактори. Но за пет годишно дете е достатъчно добро.

А защо изписах всичко това?
Защото се присетих отново за моите приятели, с chemtrails-психозата.
Един от аргументите им е, че когато не “нормална” следа от самолет, а chemtrail, тя се прекъсвала….
Ами скъпи приятели, щом едно пет-годишно дете (съвсем реален субект между другото – много добре го познавам тоя 😉 )
може да си обясни едно елементарно физично явление и вие можете. Просто трябва малко да помислите. И то много по-малко от колкото на 5-годишен хлапак би му се наложило.

На останалите въпроси, които ви терзаят – например защо в едни дни следите са къси и изчезват бързо, в други са дълги и остават часове, малко наблюдателност ще ви помогне. Като например, че в първия случай небето обикновено е ясно, а във втория има облаци. Когато облаците са перести, следите остават най-дълго – тогава условията за кондензация и динамиката на атмосферата са най-подходящи.

Ако към наблюдението добавите и малко любознателност, като например що е то “точка на оросяване”, относителна и абсолютна влажност, кондезационни ядра притесненията ви ще отпадната автоматично. Не е зле и да попрочетете и за облаците, интересно е. Като за начало става и Уикипедия.

Ако като бонус добавите към общата си култура и малко познания за що е то ламинарен и турболентен поток, ще разберете и защо понякога (подсказвам – при относителна влажност близка до 100%) се виждат следи не само зад двигателите, а и зад краищата на крилата на самолетите. (Още една подсказка – на ръбовете, въпреки всякакви хитроумни приспособления и извивки на края на крилата е трудно да се докара ламинарен поток)

Та това е. Трябва мислене и (малко) четене, а не сляпа вяра в поредната конспиративна психария.

Те са!!!

Те са хората:

curiosity

curiosity

cern

CERN

Baumgarten

Baumgarten

Те са! Както и безбройните учени, инженери и техници работили по горните проекти, както и безброй безимени такива, работили по различно време и на различни места, чиито постижения са използвани пряко или косвено.

И какво, било скъпо? Харчели пари на вятъра?

А това:

F22Единична цена $139,7 милиона към 2007 г.

Да не е евтино? И се купуват не единични бройки, а цели ескадрили се въоръжават с подобни “евтинийки”. Много полезно и необходимо! И не са само изтребителите, но да не пълним статията с милитаристични снимки.

поп
врачка

А, а тези какво правят тук?

Ами показват, че уви, не всичко е по мед и масло. Лъжицата катран в кацата с меда, или по-скоро, кацата с катран, в която медът едвам се забелязва.

Един вид “Memento mori”.

Но въпреки всякакви такива + разпространители на безумни психози + войнстващото невежество, светът се развива.

Днес пътувах с метрото

Предишният ми пост на транспортна тема предизвика голям интерес, включително и от вестник “Преса”. (за интересуващите се ето къде)

Благодаря на представителите на вестника за интереса към материала, както и за точното спазване на лиценза, под който съм го публикувал. Екипът на “Преса” показва, че наистина се отнасят професионално към работата си, за разлика от някои други известни вестници.

Та на темата. Въпреки че както писах в предишния пост, метрото за местата, които обитавам е неудобно, реших да се вслушам в съвета на Милена “Ходете, момчета!
Всекидневно ходете пеша!”
, от времето, когато беше вокалистка на група “Рок квартет” (имаше и такава група).

Оказа се, че при бърз ход мога да стигна до метрото за 40 минути, което е добре. При хубаво време не е лошо да се разходи човек.

Станцията беше интересна – има ескалатори, ама на половината стълбище… другата половина – без. Аз обикновено не ползвам такива съоръжения, но понякога се налага. Поне има асансьор за хората със затруднено придвижване… от едната страна на улицата. Но поне има. На новите станции са се погрижили за такива съоръжения, но за съжаление, повечето от старите не могат да се похвалят с такива.

Съвсем наскоро ни се наложи двама човека да пренесем близо 70 кг. от единия край на Виена до другия. Не бе никак трудно. (А да, там не дупчиш билетче за багаж. Много ми се смяха, когато питах дали трябва) Навсякъде, на всички станции има асансьори и ескалатори, така че с багажа се справихме без проблем. Не ми се мисли, как бих направил същото упражнение в София с градския транспорт. Всъщност съм го правил, ама на доста по-млади години.

На касата пак изненада – вече няма комбинирани билети за метро и градски транспорт.

На станция НДК слязох и сравнително лесно стигнах до площада пред НДК, после разбрах, че имало и друг тунел, който води в подлеза до спирките. Но никъде няма табела, кой транспорт в коя посока е. И в двете посоки на перона пише “Площад България”… Един мой познат така беше излязъл долу при тролеите, вместо на спирката на трамвай 7 и после му се наложи да мине пеша под дъжда, който тогава валеше до спирката, понеже да се върнеш през подлеза трябва пак да си щракнеш билетче. Надя тук е описала много подробно затруднената ориентация в метростанциите, както и сбърканите табели тук-таме, така че няма да задълбавам повече по темата. Само си спомням как във Виена на картите във влакчетата, на спирките и на метрото и на другите превозни средства пише всички възможни връзки и плюс това ти ги съобщават по уредбата.

Поредната изненада беше на спирката на “седмицата” – няма я вече “барачката” където продаваха билети. Та няма и от къде да вземеш талонче от 10 билета, поне ватманът имаше билети.

И като цяло за метрото – за северната част на “Надежда” и “Свобода” вече писах, но в цялата схема на метрото за съжаление това не са единствените недоразумения. Станциите са “изсипани” по странна схема, а не са съобразени с удобството на по-голямата част от живеещите по маршрута (то ясно е че със всички няма как да се съобрази) .

Примерно метростанция “Хан кубрат” е сложена така, че от едната ѝ страна е надлез “Надежда”, после следва промишлена зона, така че е разположена в края на обитаема област. По-удачно щеше да е, ако е по-навътре в квартала.

Станцията на университета е добре, но тази на стадиона, защо е там, като се има предвид че от едната до другата станция пеша пътят е 5 минути? Е, айде да са седем. При бавен ход. За сметка на това един дълъг участък до “Жулио-Кюри” е без станции. Вярно, че метрото там минава под парка, ама пита се тогава в задачата, защо минава от там? Не бе ли по-логично да заобиколи и да покрие други квартали, като “Яворов”, района на “Ситняково”, евентуално “Гео Милев”?

Като цяло, метрото на много места, особено първата линия дублира основните линии на наземния транспорт, а хората в кварталите пак са встрани и трябва да изминават големи разстояния пеша или на кон, опа, с друг транспорт за да стигнат до основните “артерии”.

А сега и за цените. Малко са щастливците, които могат да пътуват само с един транспорт.

Картата за метро за 1 месец е 35 лева. Няма комбинирани карти за метро и поне още един транспорт. Да не говорим, че на повечето хора им е необходим един транспорт да стигнат до метрото и още един до крайното назначение, но поне за метро и още един ако имаше на преференциални цени би било добре, но няма. Както казах, вече ги няма и комбинираните билети по 1,60. Талончетата от 10 билета, при които едно пътуване излиза 80ст. не важат в метрото. Няма и часови билети вече.

По повод часовите билети да отворя една скоба, присъствал съм на скандали с контрольори, когато човекът се е качил, а часът е изтекъл по време на пътуването. Което в софийските задръствания е напълно възможно. В Марсилия имаше магнитни карти, които важат 1 час. Но ако се качиш в 59-тата минута и я маркираш, картата ти важи докато слезеш. Бях питал дали е така, но все пак се попритесних, когато при подобна ситуация се появи контрольор. Подадох си картата с лека тръпка в корема, той я провери, върна ми я и благодари учтиво. Но това не е в София, уви.

В София, ако нямаш удобен транспорт, приключението “отиване на работа” излиза доста скъпо. Как тогава метрото да поеме голяма част от трафика, след като на хората не им е изгодно?

Да видим прословутите паркинги на началните станции, за хората, които идват по работа в София за един ден. Там първите 2 часа са безплатни, после ти цъкат по 50ст. на час. Изглежда добре, ама ако трябва да ползваш няколко транспорта, по-изгодно ще е да си продължиш с колата, че и синята зона да си платиш.

Писах вече, чe трудно се намира, от къде да си купиш билети или карта за градски транспорт. В станциите на метрото се продават билети само за метро…

Да разправям ли за Виена, Марсилия, Рим и т.н., където в станциите можеш да купиш (почти) всички видове карти, които се продават за съответния град? Няма смисъл.

Цената на транспорта в София е силно неадекватна на възможностите на потребителите му. До колкото знам, почти навсякъде градският транспорт е на дотации. Подържа се, защото благодарение на него се спестяват много други разходи и като цяло се увеличават приходите. Когато човек няма проблеми с транспорта, по-лесно стига до работа, има повече време за нея и т.н.
Ето малко малко по-подробни разсъждения по въпроса.

Въпросът е колко да са дотациите и колко да поеме потребителят. Нашите “икономисти” уви май се надяват да спечелят Нобелова награда за икономика, като постигнат първият в света самоиздържащ се ( а в мокрите им сънища и печеливш) градски транспорт. Е, не става така.

Е, при този целия негативизъм, няма ли нещо положително?
Има. Станциите са много красиви. Може би нашето метро е най-красиво, от всички, които съм виждал. (за Москва и Санкт Петербург не знам. Казват че там било уникално)

Та в заключение. Софийското метро е едно много необходимо съоръжение, което уви, поради лошо планиране и неадекватна експлоатация едва ли покрива 40% от потенциалния си капацитет.

Страшно е! Конспиративно е!

“These visions fall before my face
I see the end of humans’ race”

Преди 2 години написах това. Но тогава бях “млад и наивен”.

През тези две години мислих много и задълбочено и прозрях!
Хората са прави! Кемтрейлс са опасни!

Основна съставка на кемтрейлс е ДХМО – почти 99,999%, като изключим кондезационните ядра, всичко останало е чиста проба ДХМО!

А както се знае и може да се види от статията, ДХМО е изключително коварен химикал!

Та всъщност, като се замисли човек, световната конспирация ръководи всички аспекти на живота ни. Духа вятър, температурите се менят, нощем е светло, денем тъмно (или май беше обратното? 🙄 )

Всичко е дело на юдео-масоните и илюминатите!
Ето – виждате ли! Илюминати – илюминация – осветяване. Светло-тъмно. Ден – нощ!
По-добро доказателство – здраве!

Ваш просветлен – Нострадамий Джоевски.


А сега сериозно.

Всъщност няма да пиша сериозно, защото открих човек, който е свършил тази работа много добре – Георги тук много добре е описал проблема, разните конспиративни теории и реалното им обяснение.

Открих и че наред с фесй-групата на психясалите има и алтернативна такава, която се опитва да внесе малко здрав разум по въпроса.