Monthly Archives: March 2008

Законно ли е законното?

Когато си седя на работното място, а не съм в състояние на блуждаещ електрон, както протича по-голямата част от работното ми време, радиото работи. Понеже въпросното “радио” е много немощно, а мазето в което се намирам е в радиосянка, хващам само “Хоризонт” (В последно време слушам по-често z-rock по нет-а, но понякога пускам “Хоризонта” по стар навик).

Веднъж в “12+3” родители се жалваха, че съвсем до училището, в което учат децата им, е построена бензиностанция. Цитираха нормативни документи, разпоредби и т.н.
Continue reading

думи, думи…

— Всъщност кой пръв е измислил какво ще означават думите? — попита Томи.
— Вероятно цял куп стари професори — предположи Пипи. — И тогава как да не кажеш, че хората са странни! Помислете само какви думи измислят! „Корито“, „тапа“, „връв“ и такива едни, дето никой не може да проумее отде са се взели.


Астрид Линдгрен – Пипи Дългото чорапче 15-а гл.

В динамичния свят, в който живеем, постоянно в битието навлизат нови предмети и явления. Всяко от тях трябва да се назовава по някакъв начин, така и все повече нови думи се появяват в езика.
А други съответно изчезват – някой да помни какво значат диканя, чекрък или паламарка – неща, които съм виждал само в етнографски музеи, а не много отдавна това са били толкова разпространени понятия, както да речем е “телевизия” днес.

Много от въпросните нови думи имат странен произход, примерно накой надпис, върху някое изделие става нарицателно за цял клас апарати.
Continue reading

Гезмето

В началото бе Главната улица.

И по нея циркулираше градското население, след приключилия работен ден.

Дългогодишна българска традиция с корени далече преди да се родя беше, привечер народът да плъзне по главната улица. Хората се срещаха, разговаряха, понякога се заформяше компания, която се насочваше към някое заведение, но често така приключваха вечерните развлечения с разходката.

Вечерната разходка по центъра на града, наричана в различни региони и времеви интервали “гезмето”, “стъргалото” и т.н. дълго време беше традиционен начин за развлечение. Тогава кръчмите бяха много по-малко от сега, но върпреки това не бяха препълнени.

Continue reading

ввв точка бг

Напоследък често се говори (и пише) за имената на домейни на български (и не само – изобщо изписвани със символи, които не влизат в азбуката, която е прието да се нарича “латиница”).

Реакциите по въпроса са разнообразни – от пълно отричане и оплюване/осмиване, до ентусиазирано възхваляване.

Спори се, може ли да бъде осъществено, дали ще бъде изобщо някога направено. Отговорът на първия въпрос е ясен вече – може.

Ще бъде ли някога – мисля че да. Щом има търсене за нещо, то се осигурява и предлагане. А нациите, които не ползват латински символи за писане са много. Някои от тях “доста” големи.
Continue reading